Nedávno v této souvislosti vyšel článek, který se zabýval mj. tím, že těch změn je tolik, že z nich jde hlava kolem nejen klientům. Ukáži vám co, se chystá a jak se v tom vyznat.
V červenci 2017 by mělo dojít k novele zákona o ČNB, kterým by centrální banka dostala do rukou mocný nástroj v podobě stanovení hranic, dle kterých by mohly banky poskytovat hypotéky.
Prvním kritériem, co by mohla novela zákona zastropovat, by byla horní hranice poměru odhadu k výši hypotéky. Ale to už dneska máme, navíc banky mají většinou samy už nastavena dvě pásma (do 80 %, resp. 90 %). Nemyslím si, že by toto mělo vést k zamrznutí hypoték v České republice.
Druhým kritériem by mělo být to, že banky budou moci poskytnout hypotéky podle maximální hranice pro poměr měsíčního příjmu k výši hypotéky.
Nemohu se ubránit poznámce, že banky si dokázaly samy stanovit dosti přísné poměry příjmů a splátek, proč to tedy ještě regulovat?
Ať půjdete kamkoliv, pak vězte, že banky mají ve svých kalkulačkách nastaveny jiné částky (o mnoho vyšší) pro životní minima, než naleznete v zákonech.
Posledním kritériem stanoveným v zákoně by měl být poměr čistého ročního příjmu a výše hypotéky.
Nicméně, zde si taktéž myslím, že nepůjde o nic světoborného, neboť banky posuzují hlavně roční příjem, resp. od něj se odráží při posuzování bonity.
To je docela dobře možné a nedělám si z toho legraci. Nemají to jednoduché, protože musí prodávat, prodávat, prodávat.
Výhodu naopak mají ti, co se na hypotéky specializují, protože dokáží na změny rychleji reagovat. A to dnes jde, umět rychle vyřešit problém.
Váš dotaz.
Mgr. Ing. Tomáš Janeček
právník a hypoteční specialista s 20letou praxí