Obecním bytem nejde ručit
To je stejná situace jako u družstevních bytů. Obec stejně jako bytové družstvo vám neumožní zastavit byt pro účely vaší hypotéky.
Pokud tedy byt chcete koupit, budete muset s největší pravděpodobností řešit financování dvěma úvěry; předhypotékou následovanou klasickou hypotékou. Jak vzájemně fungují popisuji níže.
Odhad ale potřebujete
Když už tedy víte, že klasickou hypotéku nebudete moci použít, stejně budete muset nechat zpracovat odhad pro účely klasické hypotéky. Smlouvu o ní budete uzavírat současně s předhypotékou. Pro vás je důležité, aby byt existoval v katastru nemovitostí.
Jak fungují úvěry
Vše probíhá ve 2 krocích:
To budu platit dva úvěry?
Naštěstí ne. funguje to tak, že po dobu vyčerpané předhypotéky splácíte jen úrok a jakmile vyčerpáte klasickou hypotéku, tak od následujícího měsíce platíte tzv. anuitu, což je pravidelná a stejná splátka hypotéky obsahující úhradu úvěru a úroku.
Parametry předhypotéky
Jak jste asi poznali předhypotéku budete splácet, resp. pouze platit úrok z ní, v řádech měsíců. Jde o to, že banky mají nastavená pravidla pro splatnost předhypotéky, kterou jste uhradili obecní byt, na maximální dobu do 1 roku.
Maximální výše předhypotéky je odlišná podle banky a pohybuje se v rozmezí 3–5 milionů korun.
Taktéž maximální LTV, tedy poměr předhypotéky k hodnotě zástavy, je odlišná podle metodiky jednotlivých bank. Pohybuje se v rozmezí 80 %–100 % hodnoty nemovitosti.
Jak správně vybrat úvěr?
Jestli vás zajímá aktuální výše úroků, poplatků předhypoték, nebo hypotečních úvěrů, nebo se chcete jen nezávazně poradit, stačí napsat na tomas@hypotekyjanece.cz, nebo zavolat na 605 44 65 43.
Váš dotaz.
Mgr. Ing. Tomáš Janeček
právník a hypoteční specialista s 20letou praxí