Hypotéka na dům dnes již není jen o klasické koupi, můžete s ní dostavět příp. rekonstruovat. Hodí se na pořízení nemovitosti v dražbě, nebo od insolvenčního správce. Kapitolou samou o sobě je 100 % financování. Zmíním také mobilní domy. To vše a mnohem více najdete v následujícím článku.
Funguje tak, že máte kompletně schválenou hypotéku vč. podepsané smlouvy o hypotečním úvěru, ale zároveň nemáte vybranou konkrétní nemovitost. Jde vlastně o připravenou hypotéku do šuplíku.
Předschválenou hypotéku dnes nenabízí každá banka a dá se říci, že se tento typ úvěru vyvinul díky stavu na trhu nemovitostí, který již nějakou dobu přetrvává především ve větších městech.
O domy je nouze a dobré nabídky se v inzerci moc dlouho neohřejí. Realitky nemusí ani moc vynakládat úsilí, aby prodaly i kozí chlívek.
Proto banky přišly se službou, kdy vám schválí zcela hypotéku, podepíší s vámi smlouvu o poskytnutí úvěru (ovšem bez zástavních smluv) a vy máte nějakou dobu na to, abyste si našli dům a hypotéku vyčerpali. Podle konkrétní banky jde hledat dům 1-3 roky.
Jak píši výše, jde o standardně uzavřenou úvěrovou smlouvu. Z toho plynou jak pro banku, tak pro vás nejen práva, ale hlavně povinnosti To je dobré mít na paměti.
Vaší hlavní a podstatnou povinností je vyčerpat hypotéku ke smluvenému účelu, tedy koupi domu. Pokud tak nebudete schopní zaplatíte bance obvykle sankci ve výši 5 % z nečerpané částky. U hypotéky 5 000 000 Kč je to rovných 250 000 Kč. Pokud chcete znát podrobnosti přečtěte si jak funguje předschválení hypotéky.
Podstata spočívá v tom, že kupujete dům, na kterém vázne zástava banky, která poskytla hypotéku na koupi současnému majiteli.
Nemusíte se bát, že na dům vy nedostanete hypotéku. Vše probíhá tak, že z vaší hypotéky se doplatí majitelova. K tomu je potřeba, aby jeho banka vystavila tzv. vyčíslení mimořádné splátky. Součástí tohoto vyčíslení musí být souhlas původní banky se zástavou vaší banky druhé v pořadí.
Díky tomu můžeme vložit na katastr zástavu pro vaši banku a načerpat hypotéku, kterou se uhradí část kupní ceny přímo na úvěrový účet prodávajícího. Hypotéka prodávajícího a zástava jeho banky pak zanikají, což je následně třeba doložit vaší bance.
U předčasného splacení hypotéky mohou nastat dvě situace a to podle toho, kdy byla původní hypotéka uzavřená:
Výše uvedené může mít vliv na výši kupní ceny, protože majitel může chtít promítnout sankci do kupní ceny. Nicméně nemějte obavy, s tímto máme bohaté zkušenosti.
Současně s koupí můžeme naplánovat i opravu domu. Velmi bude záležet na rozsahu, protože pokud půjde o jednodušší práce, na které stačí ohláška, bance bude obvykle stačit položkový rozpočet napsaný v Excelu.
U rozsáhlejších oprav, demolic, přístaveb, vestaveb apod. bude třeba stavební povolení, projekt a rozpočet. Zde bych rád upozornil především na časové hledisko.
Zpracovat projekt a zařídit stavební povolení není otázka měsíce. Pokud byste chtěli skloubit oba účely (koupě rekonstrukce) do jedné hypotéky, museli byste být domluvení s prodávajícím, aby vám poskytl dostatek času nemovitost detailně prozkoumat, zaměřit atd., aby se dalo zpracovat vše potřebné.
Častější bývá, že jednou hypotékou řešíme koupi, mezi tím můžete zadat projekt a další věci a jakmile je nemovitost vaše, zajistíme druhou hypotéku na opravu.
Především v případě větších rekonstrukcí vyžadující stavební povolení (většinou jde o zásah do nosných konstrukcí) bude banka počítat tři typy odhadu nemovitosti:
A právě z minimálního odhadu se počítá max. výše hypotéky na koupi. Zní to divně, ale má to svoji logiku. Banka totiž musí počítat se situací, že se klient pustí do oprav a přestane splácet.
Pak bance zůstane barák bez střechy, který bude mít nižší hodnotu, než před rekonstrukcí. Upozorňuji na to především z toho důvodu, že je třeba s tím počítat v rámci koupě a správného nastavení celého finančního plánu, především z pohledu vlastních zdrojů. Ale nebojte s tímto máme bohaté zkušenosti.
Jejich nespornou výhodou bude rychlost zhotovení. Spolehlivě je vytopíte zavčas dovezeným gyrosem od Vietnamců a když vás nakrknou sousedi jednoduše si domluvíte kamion na sobotu a domek si necháte dovést blíž Praze.
Ovšem hypotéku na mobilní dům dostanete pouze za předpokladu, že na čas zapomenete na mobilitu a ukotvíte jej na patkách. Také nemusí být evidovaný v katastru nemovitostí, v tomto případě jde ručit pozemkem na kterém bude mobilní dům stát, nebo jinou nemovitostí.
A samozřejmě musí sloužit k bydlení, žádná ubytovna pro zahraniční dělníky. Poskytování hypoték pro tento typ domu bohužel nemá upravená každá banka.
Existují dvě možnosti financování:
Pozor: Některé banky nefinancují, pokud by se jednalo o koupi z insolvence od osoby blízké nebo jinak spřízněné.
Rozlišujeme dva typy dražeb, dobrovolné a nedobrovolné. Podle toho pak můžeme volit i způsob financování. V případě dobrovolné dražby můžeme použít klasickou hypotéku, ovšem bude záležet na právním stavu domu.
Pokud na něm nebudou váznout žádné zástavy můžeme hypotéku zajistit jím. V opačném případě musí jít do zástavy jiná nemovitost. U nedobrovolné dražby musíme opět počítat s pomocí Předhypotéky, samozřejmě pokud nemám do zástavy jinou nemovitost.
Především v případě nedobrovolných dražeb je problém při zpracování odhadu pro účely hypotéky. Povinný (stávající majitel) většinou nemá zájem spolupracovat. No není čemu se divit. Nicméně to znamená, že bez odhadu nevezme banka tuto nemovitost do zástavy a je třeba mít nemovitost jinou.
To je fenomén dnešní doby. Většina klientů by uvítala, kdyby banky poskytovaly opět 100 % hypotéky. Na papíře je to možné, ale ve skutečnosti k mání nejsou.
Proto si musíme vypomoci dvěma způsoby:
Problematika 100 % hypoték by vydala na samostatný článek, proto jsem jej pro vás připravil. Vše se dočtete v příběhu klientů.
Závěrem bych si dovolil uvést špeky se kterými jsme se setkali (a setkáváme) v rámci každodenní praxe. V podstatě je jedno, zdali by se jednalo o dům kamenný, nebo cihlový dům, poznatky jsou využitelné obecně:
Takových jobovek je celá řada, vydám o nich jednou knihu, nicméně tak dlouho čekat nemusíte. Pokud plánujete koupi domu, poraďte se se mnou zdarma. Formulář níže už se těší na vaše řádky.
Váš dotaz.
Mgr. Ing. Tomáš Janeček
právník a hypoteční specialista s 20letou praxí