Výše
Hypotéku na byt můžete dostat standardně do 80 % výše odhadu. Pokud jste mladší 36 let, pak až do 95 %.
Družstevní byty jsou dnes hojně rozšířené a jde o alternativu k bytům v osobním vlastnictví.
Rozdíl především spočívá v tom, že u družstevního bytu je vlastníkem bytové družstvo a vy jste v nájmu. U bytu v osobním vlastnictví jste vlastníkem vy.
I když družstevní byt vlastní bytové družstvo a vy jste v nájmu, tak máte garantovaný převod do osobního vlastnictví. Většinou to bývá spojené s doplacením úvěru na jeho pořízení, nebo výstavbu.
Podmínkou převodu je, aby tato možnost byla zakotvená ve stanových bytového družstva. Jsou případy, kdy si družstevníci odsouhlasili, že se družstevní byty nebudou převádět do osobního vlastnictví.
Než koupíte družstevní byt na hypotéku prostudujte si stanovy družstva. Vždy je najdete na webu bytového družstva, nebo na webu justice. Rádi vám s tím pomůžeme.
Hypotéku na byt můžete dostat standardně do 80 % výše odhadu. Pokud jste mladší 36 let, pak až do 95 %.
Splatnost hypotéky na družstevní byt může být až 40 let. Jste-li starší 40 let natáhneme splatnost až do 75 let věku.
Hypotéku na družstevní byt můžete v rámci koupě čerpat 1 rok. Pokud by se jednalo o developerský projekt až 2 roky.
Pokud můžete dát do zástavy jinou, než kupovanou nemovitost, pak lze vzít na koupi družstevního bytu hypotéku prakticky u jakékoliv banky. Výše hypotéky je odvislá pouze od zástavní hodnoty a vaší bonity. Na družstevní byt můžete získat až 90 % hypotéku se splatností až 30 let.
Jedná se o tzv. dočasně nezajištěný úvěr, když nemáte jinou nemovitost do zástavy. Následně je podmínkou je, aby vám družstvo převedlo byt do osobního vlastnictví a to nejpozději do 12 měsíců. Po tu dobu platíte jen úrok. Až je byt zapsaný na vás splatíte předhypotéku řádnou hypotékou.
Stavební spořitelny mají speciálně vyvinutý typ úvěru určený právě na koupi družstevních bytů. Většinou se jedná o nezajištěné úvěry, kde nepotřebujete žádné vlastní zdroje. Výši úvěru mají stavební spořitelny omezenou metodicky a jde tak na jednu smlouvu čerpat např. max. 3 500 000 Kč.
Nabízíme online, nebo osobní schůzku, kde v klidu můžeme probrat všechny možnosti financování (hypotéka, dočasně nezajištěný úvěr, úvěr ze stavebního spoření), co všechno k vyřízení budeme potřebovat, propočítat na jakou hypotéku dosáhnete a na co si dát pozor.
Připravíme vám detailní a srozumitelní porovnání všech bank včetně VIP sazeb, případně zvýhodněných sazeb v rámci developerských projektů. U každé banky uvidíte kompletní poplatky, cenu pojištění a za odhad. Celkové náklady jsou počítané za dobu fixace.
Pro podpis rezervační smlouvy s realitkou, nebo majitelem potřebujete co nejdříve vědět, zdali hypotéku dostanete. Prvním nezbytným krokem je scoring, tedy prověření všech registrů. My jsme schopni vám zajistit tuto informaci v rozmezí pár minut až 48 hodin.
Vybrané řešení rychle zrealizujeme. Dáme dohromady všechny podklady, aby mohla jít vaše hypotéka co nejdříve do schválení. Našim standardem je hypotéka bez poplatků a odhad zdarma. Šetříme vaši kapsu za každé situace. Papírování vás nebude obtěžovat.
Jakmile máte hypotéku schválenou a podepsanou vše připravíme na co nejrychlejší čerpání. Pomůžeme také se všemi potřebnými pojistkami na nemovitost a pojištění úvěrů. Pokud již máte sjednané pojištění provedeme jeho porovnání s tím, co je na trhu nejlepší.
Sledujeme po celou dobu fixace vývoj úrokových sazeb. Na základě toho jsme schopni vám v každém okamžiku říci, zdali je pro vás výhodné zůstat u stávající banky, nebo jít jinam. Pohlídáme se výroční fixace a dostatečně dopředu najdeme opět to nejlepší řešení.
Pro nás je důležité, abyste rozuměli všemu, co podepisujete. Mluvíme srozumitelně a každou otázku klidně zodpovíme dvakrát.
Jestli vám někdo tvrdí, že to nejde, proberte to s námi. Máme tolik zkušeností, že řešení určitě najdeme.
Porovnání hypoték dostanete prakticky obratem a realizace proběhne v nekratším možném termínu.
Hypotéku na družstevní byt vyřídíme online, nikam nemusíte chodit. Poplatky seřežeme jak pažitku.
Zachováme chladnou hlavu za každé situace a najdeme řešení vzniklého problému. Chyby neděláme.
Ano, říká se tomu tzv. předschválená hypotéka. Normálně uzavřete smlouvu na výši úvěru, úrokovou sazbu, fixaci a splatnost. Pak máte podle podmínek banky 1 až 3 roky na hledání vhodného družstevního bytu. Když byste se v průběhu času rozhodli třeba pro koupi domu, stavbu, nebo rekonstrukci, taky není problém. Účel jde měnit. Předschválenou hypotéku můžete mít i jako 90 LTV. Splatnost se u tohoto typu hypotéky zkracuje o dobu, po kterou můžete hledat byt tzn. 1 až 3 roky.
Družstevní byt je ve vlastnictví družstva. Vy jste majitelé družstevního podílu, který má určitou hodnotu, dá se prodat a součástí těchto práv je i právo užívat družstevní byt. Ale nejste vlastníky bytu, dokud jej na vás družstvo nepřevede. A proto pokud chcete někomu prodat (nebo od někoho koupit) družstevní byt, družstvo jako jeho vlastník vám nepodepíše zástavní smlouvy. Kupující má ale hodně možností, jak byt koupit. Například se zástavou jinou nemovitostí, kterou pak jde vyvázat, na předhypotéku, nebo pomocí nezajištěných překlenováků ze stavebka.
Základním předpokladem je, aby družstvo sepsalo prohlášení vlastníka, což je dokument, kterým rozdělí celý dům na jednotlivé byt. Jakmile je toto prohlášení zapsané na katastru půjde tam najít vámi kupovaný (prodávaný) družstevní byt. Ověřit si jeho zápis je velmi důležité, pokud na jeho koupi chcete využít předhypotéku, protože tuto předhypotéku, jako dočasně nezajištěný úvěr, následně splatíte řádnou hypotékou (až vás zapíše katastr jako nového vlastníka) a k tomu potřebujete mít byt už zapsaný.
Pokud kupujete družstevní byt na další pronájem jde to. Musíte mít ovšem možnost podnájmu ve své nájemní smlouvě. Dále bude nutné nechat odsouhlasit podobu podnájemní smlouvy samotným družstvem.
Obvykle se tak děje především u velkých bytových družstev spravující velké množství bytů v pravidelných intervalech několikrát ročně. Mají k tomuto účelu zpracované vnitřní postupy, kdy např. do konce března a do konce října každého roku sbírají žádosti o převod bytu do osobního vlastnictví. Následně podávají smlouvy na katastr do konce prvního, resp. druhého pololetí. Předpokladem pro převod je samozřejmě uhrazení všech dluhů vč. úvěrů, které na bytě váznou např. v souvislosti se zateplením vašeho domu, či s výměnou oken apod.
Váš dotaz.
Mgr. Ing. Tomáš Janeček
právník a hypoteční specialista s 20letou praxí